Youth2EUrope – jaunimo įsitraukimą ir dalyvavimą skatinantis projektas

Vienas iš pagrindinių Europos Sąjungos Piliečių, lygybės, teisių ir vertybių programos (angl. Citizens, equality, rights and values – CERV) prioritetų – skatinti aktyvų ir sąmoningą piliečių dalyvavimą ES gyvenime. Jaunimo įsitraukimas čia ypatingai svarbus, nes jis užtikrina teigiamų pokyčių tęstinumą iš kartos į kartą. „Analizuodami duomenis, matėme poreikį ne tik didinti jaunimo žinias apie ES, jos veiklą, tačiau ir sukurti reikalingų įrankių bei veiklų, kurios skatintų jaunimo įsitraukimą ir pilietiškumą – taip gimė projektas „Youth2EUrope“, –  sako Rūta Vaitekūnaitė, projektą įgyvendinančios organizacijos „Mano Europa“ vadovė.

Projektas, skirtas jaunimo aktyvaus dalyvavimo ir Europos vertybių sklaidai skatinti

Finansavimą pagal CERV programos kvietimą teikti paraiškas „Piliečių įsitraukimas ir dalyvavimas“ (CERV-2022-CITIZENS-CIV) 2022 metais gavo 79 projektai. Vienas iš jų – „Youth2EUrope“ (Y2EU) projektas, kurį kaip pagrindinis pareiškėjas „Mano Europa“ įgyvendino kartu su partneriais iš Kroatijos, Portugalijos ir Italijos.

Šiuo projektu buvo siekiama prisidėti prie sąmoningesnės ir politiškai aktyvesnės kartos kūrimo, supažindinti jaunimą su Europos institucijų veikla bei suteikti žinių ir erdvės jaunimui diskutuoti apie demokratiją, pagrindines teises, Europos vertybes ir reikšti savo nuomonę dalyvaujant sprendimų priėmimo procese simuliacijos būdu.

Pasak R. Vaitekūnaitės, pagrindinis tikslas buvo skatinti aktyvų jaunimo įsitraukimą, diskusijas ir simuliacijas, kurios padeda jaunimui geriau suvokti savo vaidmenį ES,  jų teises bei pareigas, o taip pat didina jaunimo informuotumą bei žinias apie EP darbą, prioritetus ir sprendimų priėmimo procesą.

Projekto metu, analizuojant jaunimo žinias apie Europos Parlamentą (toliau EP) ir politinio įsitraukimo lygį konsorciumo narių teritorijose, buvo pastebėta, kad trūksta įrankių ir veiklų, kurios prisidėtų prie aktyvaus pilietiškumo skatinimo. Paaiškėjo, kad tikslinė projekto grupė (16-29 m. amžiaus jaunimas) nežino, kas juos atstovauja EP ir kokios yra šios institucijos funkcijos. Idėja įtraukti jaunuolius į sprendimo priėmimo procesus, pasitelkiant simuliacijos metodą, gimė supratus, jog šiai grupei trūksta žinių ir erdvės, kurioje jie galėtų diskutuoti apie demokratiją, pagrindines teises, europietiškas vertybes ir reikšti savo nuomonę.

„Galime drąsiai sakyti, jog vienas iš projekto metu naudotų pasiteisinusių metodų yra EP simuliacijos, kurios padėjo dalyviams tiesiogiai patirti EP veiklą, supažindino su komitetais bei politinėmis grupėmis, suteikė galimybę tobulinti komandinio darbo, viešojo kalbėjimo ir daugybę kitų įgūdžių“, – teigė R. Vaitekūnaitė.

Simuliacijos metodas jauniesiems piliečiams leido ne tik geriau suprasti sprendimų priėmimo procesus, bet ir ugdė jų analitinius, komandinio darbo bei kritinio mąstymo įgūdžius. Simuliacijų pagalba buvo galima susipažinti su esamomis socialinėmis, ekonominėmis ir politinėmis problemomis bei įgyti patirties, kaip efektyviai jas spręsti. Y2EU projektas prasidėjo 2022 metų pabaigoje ir buvo puiki priemonė ruošiantis 2024 m. Europos Parlamento rinkimams.

Projektas Y2EU buvo įgyvendinamas organizuojant ir kitas įvairias veiklas: plataus masto jaunimo apklausą ir analizę, mokymus, jaunimo susitikimus, diskusijas pilietiškumo bei kitomis ES temomis, taip pat kuriant informuotumo didinimo kampanijas. Šiose veiklose dalyvavo jaunimas, su juo dirbantys asmenys, nevyriausybinių organizacijų atstovai ir vietos bendruomenių lyderiai. Taip buvo siekiama  formuoti stiprią bendruomenę bei didinti jaunimo pilietinį sąmoningumą.

Y2EU rezultatai atskleidė reikšmingą poveikį jaunimo motyvacijai ir įsitraukimui. Pagrindiniai pasiekti rezultatai apima didėjantį dalyvaujančio jaunimo skaičių, aktyvesnį jų domėjimąsi ES veikla, institucijomis ir pilietinėmis teisėmis. Daugiau nei pusė dalyvių po projekto pabaigos išreiškė norą ir toliau aktyviai dalyvauti veiklose, kuriomis siekiama skatinti demokratinį dalyvavimą, o daugelis projekto veiklose dalyvavusių jaunuolių nurodė, kad projektas padėjo geriau suprasti demokratinius procesus ir įkvėpė aktyviai prisidėti prie iniciatyvų nacionaliniu ir ES mastu.

„Labiausiai džiugina tai, kad projekto dalyviai ne tik išreiškė teigiamą patirtį, bet ir patys inicijuoja diskusijas, informuotumo didinimo kampanijas, o kai kurie netgi imasi lyderystės savo bendruomenėse ir net pasibaigus „Youth2EUrope“ projektui organizuoja Europos Parlamento simuliacijas. Tai rodo, kad projektas suteikė jiems ne tik žinių, bet ir pasitikėjimo savo jėgomis bei noro keisti aplinką į gerąją pusę“, – džiaugėsi R. Vaitekūnaitė.

Daugiau informacijos apie įgyvendintą projektą galite rasti čia: EU Funding & Tenders Portal | EU Funding & Tenders Portal | EU Funding & Tenders Portal | EU Funding & Tenders Portal

Europos Parlamento simuliacijos žaidimą galite rasti čia: EP Digital Simulation – Youth2.eu

Dalyvavimas CERV programoje: nauda ir galimybės

„Mano Europa“ – yra nevyriausybinė organizacija, su jaunimu dirbanti nuo 2017 metų. Šios organizacijos tikslas – suteikti jaunimui daugiau galimybių atskleisti visą savo potencialą tiek asmeniniame, tiek profesiniame gyvenime bei skatinti jų aktyvų demokratinį ir pilietinį dalyvavimą. Pagrindinės „Mano Europa“ veiklos sritys yra neformalaus ugdymo veiklų jaunimui organizavimas, jaunimo įgalinimo iniciatyvos bei veiklos, susijusios su ES vertybių ir pilietiškumo skatinimu, ypatingą dėmesį skiriant mokymuisi per tiesioginio dalyvavimo ir skaitmeninius įrankius.

Apie CERV programą ši organizacija sužinojo iš ilgamečių užsienio partnerių, o joje dalyvauti paskatino programos tikslai ir prioritetai. Nors “Mano Europa“ turi nemažą dalyvavimo tarptautiniuose projektuose patirtį, dalyvavimas CERV programoje suteikė reikšmingos naudos.

Pasak R. Vaitekūnaitės, dalyvavimas CERV programoje padėjo pasiekti platesnę auditoriją, išplėsti organizacijos veiklos matomumą ne tik vietiniu, bet ir tarptautiniu mastu: „Tai padidino mūsų organizacijos žinomumą, o dalyvavimas tarptautiniame tinkle pritraukė daugiau partnerių, bendraminčių ir aktyvių jaunų piliečių, su kuriais tęsime darbą net ir projektui pasibaigus“.

Vis dėlto, kaip vieną iš pagrindinių CERV programos naudų „Mano Europa“  vadovė įvardijo komandos žinių ir įgūdžių stiprinimą projektų valdymo, tarptautinio bendradarbiavimo, metodikų taikymo ir kitose srityse. Tai augino komandos profesionalumą, o kartu padidino galimybes vykdyti didesnio masto projektus ateityje.

CERV programos dėka gautas finansavimas ne tik leido „Mano Europai“ įgyvendinti projektą ir siekti organizacijos tikslų, bet ir tęsti ar inicijuoti naujas veiklas, remiantis projekto metu atliktais tyrimais, išryškėjusiais poreikiais bei pasiektais rezultatais.

„Ši programa yra puikus pasirinkimas organizacijoms, kurios nori prisidėti prie demokratijos stiprinimo ir pilietinio aktyvumo skatinimo. Programa siūlo ne tik finansinę paramą, bet ir galimybę įgyvendinti reikšmingus projektus tarptautiniame kontekste. Jei jūsų organizacija turi stiprią viziją ir siekia teigiamų pokyčių visuomenėje, rekomenduočiau apsvarstyti dalyvavimą CERV programoje kaip galimybę plėsti veiklos galimybes ir sukurti realią vertę tiek vietos, tiek Europos lygmeniu“, – teigia „Mano Europa“ atstovė.